Zaskakująca europejska seria kryminalna

Eva Garcia Saenz de Urturi – to hiszpańska autorka oraz dziennikarka radiowa, która szerzej znana jest dzięki Trylogii Białego Miasta. Cykl ten przyniósł jej dużą rozpoznawalność, a także pozwolił zaistnieć we współczesnym świecie literackim. Co więcej, prawa do przeniesienia serii Urturi zostały już sprzedane – a obraz filmowy pojawić ma się na świecie w przeciągu paru lat. Władcy czasu to trzeci tom Trylogii Białego Miasta, kontynuacja kryminalnej historii, która ma być jej mocnym zakończeniem.

Hiszpański kryminał

Mimo tego, iż Władcy czasu to trzecia część trylogii Urturi, to powieść czytać można bez znajomości poprzednich tomów. Oczywiście pisarka umieszcza wiele smaczków dla miłośników poprzednich fabuł, jednak opowieść w zakończeniu serii jest skomponowana w taki sposób, że każdy kto wcześniej nie słyszał o hiszpańskiej autorce bez problemów sobie z lekturą poradzi. Władcy czasu rozpoczynają się w 2019 roku – w mieście Vitoria na półkach wydawniczych pojawia się książka, która wzbudza ogromne zainteresowanie w literackim światku. Jest to powieść historyczna snująca się po średniowiecznej Vitorii, której autor pozostaje…nieznany. W trakcie spotkania promującego lekturę ma miejsce morderstwo. To swoim sposobem przypomina morderstwa wyjęte rodem ze średniowiecza. Główny bohater – Kraken – oddelegowany jest do rozwiązania tej kryminalnej zagadki, która zaczyna coraz bardziej nawiązywać do jego przeszłości.

Średniowieczne tajemnice

Równoległe do historii współczesnej zapoznajemy się z tajemnicami z roku 1192. Autorka przedstawia nam historię Vitorii, precyzyjnie prezentuje ówczesne życie codzienne oraz to, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo. Powieść historyczna miesza się we Władcach czasu z współczesnym kryminałem. Wraz z autorką przeskakujemy z jednej osi czasu w drugą, śledząc poczynania bohaterów. Mimo tego, że ostatnia część trylogii momentami traci na spójności, to trzeba przyznać, że jako całość sprawdza się znakomicie w swoim gatunku. Dużo tu zaskoczeń czytelniczych, zwrotów akcji i bardzo solidnie zaprezentowanego świata przeszłości. W wolnej chwili Władcy czasu sprawdzają się znakomicie (https://www.taniaksiazka.pl/wladcy-czasu-eva-garcia-saenz-de-urturi-p-1334117.html) – nie tylko jako trylogia, ale i jako osobna, oderwana od całości książka.

Władcy czasu to:

  • kryminał, w który autorka zgrabnie wplata elementu gatunkowe thillera
  • opowieść o przeszłości i teraźniejszości
  • zakończenie bestsellerowej serii, które zaskoczy niejednego fana gatunku
  • sporo elementów powieści historycznej.
Książka zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com
Tagi: